ارتباط امن کاربران و شبکه

سامانه سبلان مدیریت کاربران و سازمان را بر عهده می­ گیرید و امنیت اطلاعات و ارتباطات را برقرار می ­سازد. سامانه سبلان به جز سخت­ افزار، یک سامانه کاملا بومی و مستقل از نوع سیستم عامل است. این سامانه به منظور برقرار امنیت و هم چنین مدیریت کاربران در شبکه داخلی یک سازمان طراحی شده است. این سامانه قادر است ارتباط بین بخش­ های مختلف یک سازمان را، که در مناطق جغرافیایی مختلف قرار گرفته ­اند، به صورت امن برقرار نماید. به عبارت دیگر، با استفاده از این سامانه یک کانال ارتباطی امن بین موجودیت­ ها بخش ­های مختلف برقرار می­ سازد. این کانال ارتباطی امن از نفوذ افراد غیرمجاز به شبکه داخلی و نیز شنود ارتباطات کاربرانی که از خارج از شبکه داخلی با آن ارتباط برقرار کرده­ اند، جلوگیری می­ نماید. هم چنین، این سامانه امکان مدیریت و گروه ­بندی کاربران را فراهم می ­سازد. مدیر شبکه به کمک این سامانه می ­تواند کاربران را در گروه­ های مختلف دسته ­بندی نماید، سپس برای هر گروه از کاربران سیاست ­های جداگانه امنیتی و ارتباطی تدوین نماید.

 

با استفاده از این سامانه کاربران راه دور و خارج از سازمان یا شبکه داخلی آن می‌توانند با شبکه داخلی سازمان ارتباط امن برقرار کنند. اکثر سازمان ها، معمولا کاربرانی دارند که در منزل خود یا در دفاتر راه دور سازمان یا توسط لپ تاپ به سازمان مرکزی متصل اند یا این که با سرورهای درون دفاتر پراکنده ارتباطاتی دارند. یکپارچه سازی آدرس شبکه و امن سازی این ارتباطات موضوعی است که سامانه سبلان اصولا برای آن طراحی شده است. در این سناریو مانند تمام سناریوها در سامانه سبلان، به تشخیص مدیر سیستم ممکن است بخشی از ارتباطات کاربران راه دور ایمن شده و مابقی ارتباطات مانند ارتباطات معمول کاربران در همان حالت قبلی قابل استفاده بماند.

 

این سامانه همچنین، امكان ايجاد يك شبكه مجازي ايزوله و امن (VLAN) براي بخش‌هاي حساس سازمان مثل حراست را فراهم می­ سازد. در برخی از شبکه­ های داخل یک سازمان ممکن است برای امنیت یا مدیریت بیشتر ترافیک داخلی از VLAN هایی استفاده شود. بایستی دانست که این VLAN ها علی رغم ظاهر آن، امن نبوده و توسط شنود کننده­ های شبکه قابل شنود است. سامانه سبلان علاوه بر آنکه می تواند با توجه به سیاست تعیین شده توسط مدیر، از VLAN tag استفاده نماید، قادر است ارتباطات یک گروه از کامپیوتر ها در شبکه محلی را نیز امن نماید. می­توان در یک شبکه محلی (بدون استفاده از سوییچ های اضافی) تعدادی زیر شبکه کاملا رمز شده ایجاد کرد که ارتباطات آن ها به هیچ وجه توسط هیچ شنود کننده ­ای قابل رصد نباشد.